026-43212000

راهنمای کامل نگهداری ناز یخی

راهنمای کامل نگهداری ناز یخی

نور

نور

گلدان گل یخ رونده را در مکانی کاملا آفتابگیر قرار دهید. اگر محیط گیاه نور کافی نداشته باشد رشد آن کند می شود و گلدهی به مشکل می خورد. پس اگر این گل را در منزل نگهداری می کنید بهتر است آن را در بالکن پرنور قرار دهید. در کمبود نور رشد گیاه علفی می شود و زیبایی خود را نشان نمی دهد.

آبیاری

آبیاری

گل یخی به رطوبت چندانی نیاز ندارد و مقاومت خوبی در برابر کم آبی دارد. نیاز آبی ناز یخی پایین است و از این جهت با کاکتوس ها مقایسه می شود. این گل تا مدت ها در خاک بی آب زنده می ماند و به رشد خود ادامه می دهد. یکی از مشکلاتی که گل یخ را تهدید می کند آبیاری بیش از اندازه است.

wired outline 1277 antibacterial spray disinfection 1

کودهای مورد نیاز

NPK 13 13 13 زرگرین + کود آلی مایع ویتازر + کود میکرومیکس زرگرین

wired outline 1827 growing plant 1

خاک مورد نیاز

این گیاه را می توان در هر خاکی پرورش داد. تنهای چیزی که مهم است زهکشی بالای خاک است. مخلوط خاک لومی، ماسه و خاک برگ می تواند خاک مناسبی برای گیاه باشد.

humidity 1

رطوبت

این گیاه نوعی ساکولنت است و نیاز به رطوبت زیاد ندارد.

دما

دما

گل یخ گیاهی گرما دوست است و با سرما میانه خوبی ندارد، البته تا حدودی دماهای پایین را تحمل می کند اما در محیط نگهداری اش دما نباید از 5 درجه پایین تر باشد زیرا در اینصورت ممکن است گیاه از بین برود. مناسب ترین دما برای رشد گل ناز یخی دمایی بین 18 تا 25 درجه سانتی گراد است.

wired outline 1154 spider 1

آفات و بیماری

• پوسیدگی ریشه: دلیل پوسیدگی ریشه‌های گل ناز، آبیاری بیش از حد است یا اینکه درصد نیتروژن کود مورد استفاده بیش از حد بالاست.

• افتادگی برگ ها: اگر دفعات آبیاری زیاد باشد و بین هر بار آبیاری خاک خشک نشده باشد نیز این اتفاق می‌افتد.

• عدم گلدهی: نور کافی به گیاه نمی رسد.